15/04/2025
EKLi Noorteakadeemia sai alguse!   
EKLi Noorteakadeemia sai alguse!    

Koorijuhtide järelkasvule mõeldes algatas Eesti Koorijuhtide Liit (EKL) 2024. aasta sügisel EKLi Noorteakadeemia. Ühe-hooajalise õppeprogrammi eesmärgiks on tutvustada koorijuhtimise eriala koorilauljale, kelle muusikaline taust ning huvi koorilaulu vastu võimaldaksid tulevikus valida erialaks just koorijuhtimise. EKL on loonud noorteakadeemiale struktuuri, mille kaudu saab huviline ülevaate koorijuhi peamistest tööülesannetest ning võimaluse õpitut turvalises keskkonnas oma koori juures katsetada. Ehk on see kogemus lauljale sütitavaks ja motiveerivaks hüppelauaks, et minna ka koorijuhtimise eriala edasi õppima. 

 

Igale osaleja hooaja alguses saadetud õppematerjalid eriala baasteadmistest annavad hea sissevaate koorijuhi elukutsesse. Videod dirigeerimistehnikast ja hääleseadest ning kirjalikud materjalid kooritöökorraldusest ja kontserdi ettevalmistusest saavad noore koorilaulja spikriteks läbi terve noorteakadeemia aasta. Programmi eesmärk on õpipoisimeetodil kasvatada noori koorijuhte, kelle esimeseks eesmärgiks on olla uudishimulik abiline oma koorijuhile - ja kes teab, võib-olla ka ühel päeval mantlipärija. 

 

Milline on kogu protsessis roll noorte lauljate koorijuhtidel? Küsisime värskeid muljeid Saarema Ühisgümnaasiumi dirigendilt Laine Lehtolt, SoLaRe peadirigendilt Elo Üleojal ning üle-eestilise neidudekoori LEELO dirigendilt Külli Kiivetilt. 

 

Kuidas möödus EKLi Noorteakadeemia esimene hooaeg sel kiirel laulupeoaastal?

 

Laine Lehto: Kenasti, nagu saarlased tavatsevad öelda. Rõõm oli olla osake EKL-i uuest ja loodetavasti jätkusuutlikkust algatusest.

Elo Üleoja: Noorteakadeemia möödus toredasti. Noored said proovida koori lahtilaulmist ning Katre ja Liisbet olid Rakvere Riigigümnaasiumi segakoori juures häälerühmade kontsertmeistrid ja õpetasid häälepartiisid, lisaks said kõik noored said ka kontserdil kätt proovida.

Külli Kiivet: Kogu protsess möödus hästi. Meil oli küll koorina laulupeo repertuaar juba varakult selge ja selles osas mul Saskia abi vaja ei läinud, küll aga sai ta partiide õpetamise kogemuse teise kavas olnud repertuaariga.

 

Kas kooris laulmine on teie maakonnas jätkuvalt populaarne? Mis teie arvates motiveerib praeguse aja noori tulema koori laulma?

 

Laine Lehto: Arvan, et reeglina ikkagi on, vähemasti meil Saaremaa Gümnaasiumis küll. Motiveerib nii huvi koorimuusika ja laulmise vastu kui ka sõbrad, kes suunavad.

Elo Üleoja: Meie maakonna koolikoorid on üllatavalt elujõulised ja kindlasti motiveerib õpilasi laulupidu. Stuudiokooris võiks alati rohkem lauljaid olla, eriti meeshäälte osas. Need, kes stuudios laulavad, on enamasti suured koorilaulusõbrad. Kuid kindlasti motiveerib ka tore sõpruskond ja vahvad üritused – laululaagrid, kontserdid, reisid jms.

Külli Kiivet: Noori motiveerib koos tegemine, põnevad projektid, laululaagrid ja väikesed eduelamused. Teadmine, et oled oodatud ja muusika annab Sulle sõbrad.

 

Kuidas mõjutas EKLi Noorteakadeemia teie koori hooaega – kuidas suhtusid teised lauljad sellesse, kui nende ette tuli koorikaaslane?

 

Laine Lehto: Kuna Meribel ja Hanno said kohe alguses suurepäraselt oma väikeste töölõikudega hakkama, võttis koor neid väga kenasti vastu. Juhendajana loodan, et nende koori ees toimetamine andis impulsi ka "tulevastele tegijatele". 

Elo Üleoja: Nagu juba eespool jutuks, olid kaks kursuslast väga suureks abiks, et laulupeo repertuaar selgeks saaks ja koorilauljad võtsid seda väga positiivselt. Ka kooristuudio lauljad olid positiivsed ja toetavad.

Külli Kiivet: Lauljad olid põnevil kui täiesti "roheline" inimene nende ette läks. Püüdsid väga temaga kaasas olla kui ta tegi lahtilaulmist, kui näitas laulu alguses koori sisse jne. Püüdsid teda lugeda. Ma arvan, et selliseid noori ei saa olla koori ees liiga palju hooajas, sest muidu läheks proovi aega liiga palju kaotsi. Ehk 1-2 osalejat koori peale on maksimum.

 

Kas EKLi Noorteakadeemia põhjustas teile kui dirigendile lisatööd?

 

Laine Lehto: Ei, otseselt ei põhjustanud, pigem sain hoopis mina oma töös lisaabi kasutada.

Elo Üleoja: Lisatööd tegin ainult ühel korral. Oleks ülimalt tore, kui see ettevõtmine jätkuks ja kindlasti mitmeaastase projektina.

Külli Kiivet: Noorteakadeemia ei teinud palju lisakoormust mulle kui koorijuhile. Saskia oli ise väga asjalik, küsis kui tahtis täpsustada, harjutas ise ja oli nõus siis koori ette minema kui võimalus tekkis.

 

EKLi Noorteakadeemia osaleja Meribel Vahstein: Minus on kindlasti tänulikkuse tunne, et ma sain selliste õpetajate ja lauljatega koos muusikat teha. Aasta tagasi ei oleks ma oodanud, et olen sellises olukorras.

EKLi Noorteakadeemia osaleja Liisbet Vilu: Ma olen ka positiivsete emotsioonidega: kui ma hommikul tulin, olin ma väga väsinud. Mõtlesin, et kuidas ma selle päeva küll üle elan, aga ma sain koorilt ja üldiselt noorteakadeemiast palju energiat!

 

Täname:

Eesti Kultuurkapital

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Eesti Kooriühing

Tallinna Muusika- ja Balletikool

Rahvusooper Estonia poistekoor ja Hirvo Surva

Eesti Üliõpilaste Toetusfond USAs

Segakoor Noorus ja Roland Viilukas

Segakoor HUIK! ja Ode Pürg

Kammerkoor Avis Animi ja Leiu Ryland-Jones

Raul Talmar

Anneli Riisalu

Mia Martina Sarapuu

Kaur Pennert

 

IMG_1975.JPG

IMG_1815.JPEG

IMG_1774.JPEG

IMG_1973.JPG

IMG_1972.JPG

IMG_1971.JPG

IMG_1974.JPG